امنیت

۳ دلیل منطقی برای تامین امنیت خانه هوشمند

تامین امنیت خانه هوشمند

تامین امنیت خانه هوشمند و ایجاد حس آرامش جز مهمترین نیازهای انسان است. با پیشرفت فناوری های نوین تا حدود زیادی این احساس آرامش و امنیت فراهم شده است. همزمان با تخصصی شدن صنعت ساختمان تمایل مردم به هوشمند سازی ساختمان افزایش یافته است. در راستای هوشمند سازی ساختمان استفاده از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز دنیا برای تامین امنیت خانه هوشمند ضرورتی غیر قابل انکار است. به همین دلیل فعالان در حوزه ساختمان در پی پیاده سازی بهترین سیستم های هوشمند سازی ساختمان هستند. در یک ساختمان هوشمند , سیستم امنیتی هوشمند حرف اول را می زند. در یک ساختمان در وهله ی اول باید امنیت برای ساکنین برقرار شود.

سیستم امنیتی خانه هوشمند

سیستم امنیتی خانه مجموعه ای از ابزار هاست که با هم ارتباط دارند و بدین وسیله می توان از اعضای خانواده و اشیا حفاظت کرد. سیستم امنیت خانه هوشمند شامل ابزارهای فیزیکی مثل قفل ها , دوربین ها , سنسور ها و تجهیزات هوشمند سازی است.

سیستم امنیتی خانه هوشمند
بنری با موضوع کنترل امنیت از راه دور

اجزای سیستم امنیتی خانه هوشمند

  1. کنترل پنل : منظور است کنترل پنل همان موبایل , کامپیوتر یا تبلت است در این دستگاه ها با کمک اینترنت سیستم های امنیتی حتی از راه دور فعال و غیر فعال می شوند و امنیت خانه مدیریت می شود. علاوه بر این ها کنترل پنل می تواند دستگاهی به نام تاچ پنل باشد که در یکی از نقاط خانه نصب می شود و سالمندان و کودکان نیز از آن می توانند استفاده کنند.
  2. سنسور ها حرکتی : این سنسور ها یک منطقه ای را پوشش می دهند که به محض ورود سارقین به آنجا آزیر هشدار به صدا در می آید.
  3. سنسور درب و پنجره : این سنسور ها دو قطعه هستند که روی درب و پنجره نصب می شوند و به هنگام بسته بودن درب و پنجره یک مدار امنیتی تشکیل می دهند. و امنیت نقاط ورودی را تامین می کنند.
  4. قفل هوشمند : قفل هوشمند سیستمی است که افراد برای ورود به خانه باید توسط آن شناسایی شوند و اجازه ورود افراد ناشناس را به منزل نمی دهد.

عملکرد سیستم امنیتی خانه هوشمند

نحوه ی عملکرد این سیستم به این صورت است که ساختمان را به چند بخش تقسیم بندی می کند و هر بخش را به صورت جدا مدیریت می کند.در صورتی که سارقین وارد منزل شوند به راحتی می توان مکانی که در آن هستند را پیدا کرد. سیستم های امنیتی هوشمند خانه به شکل های مختلف قابلیت تنظیم دارند که بنابر کاربری ساختمان از آن ها استفاده می شود. در ادامه سه حالت سیستم امنیتی هوشمند را توضیح می دهیم.

تنظیم حالت تنها در خانه : در این حالت سنسور های درب ورودی , پنجره ها یا مکان های خاصی که بنا به خواسته خود تنظیم کردید فعال هستند. این حالت برای زمانی است که مثلا فرزند کوچک شما در منزل تنها باشد.

حالت خواب : در این حالت فقط سنسور های درب های ورودی فعال هستند و دیگر سنسور ها غیر فعال هستند.

مسافرت و عدم حضور در خانه : در این حالت تمامی سنسور ها فعال هستند و سیستم آژیر هوشمند به صورت کامل فعال است . و هر گونه ورود غیر مجاز را سیستم هوشمند اطلاع رسانی می کند .

شبیه سازی حضوری : در این حالت زمانی که سیستم امنیتی را فعال می کنید , سیستم اتوماتیک وار برای اینکه به نظر برسد شما در منزلتان هستید کارهایی مثل تکان دادن پرده ها , روشن و خاموش کردن لامپ ها , روشن نمودن سیستم صوتی و تصویری و…. را انجام می دهد.

مزایای امنیت هوشمند خانه

شاید با خود بگویید هزینه ی زیادی باید برای هوشمند سازی امنیت خانه بپردازید و از این کار منصرف شوید اما بدانید مزایای این سیستم ارزش هزینه آن را دارد.

یکی از مزایای این کار کاهش هزینه بیمه ساختمان است , با این کار دیگر نیاز نیست که منزلتان را بیمه کنید و پول آن را می توانید برای مصارف دیگری خرج کنید.

با نصب این سیستم میتوانید از راه دور منزل و اموالتان را کنترل کنید. در حال حاضر بیشتر اعضای خانواده برای کار و مدرسه ساعاتی را در بیرون از منزل هستند یا فرزندان به تنهایی در منزل هستند در این مواقع می توانید از راه دور بر همه چیز نظارت داشته باشید و نگرانی بابت امنیت منزل و فرزندانتان نداشته باشید.

عدم امنیت در منزل مخل آرامش خاطر شماست , در حالتی که امنیت نباشد نمیتوانید با آسودگی خاطر بیرون بروید یا شب ها راحت بخوابید و این خود معضلی است که تمامی ابعاد زندگیتان را در بر میگیرد. هنگامی که امنیت خانه هوشمند سازی شود با خیال راحت می توانید به تفریح و کارتان برسید و در آرامش بخوابید.

ارتقا امنیت خانه هوشمند

پیشنهاد می شود برای ارتقا امنیت این سیستم ها کارهایی انجام دهید از جمله : بکار بردن رمز عبور سخت و غیر قابل پیش بینی , فعال کردن سیستم احراز هویت دو عاملی , ارتقا دستگاه های امنیتی , به روز رسانی مرتب نرم افزار های سیستم امنیت هوشمند , محافظت از تلفت همراه یا دستگاهی که کنترل پنل در آن وجود دارد , نظارت روی داده ها و بررسی نسخه های پشتیبان .

تامین امنیت خانه هوشمند از بخش های بسیار مهم هوشمند سازی است ما رصد تکنو به عنوان مجری لاین نوری در صنعت ساختمان سعی کردیم شما را با فرایند امنیت خانه هوشمند و مزایای آن آشنا کنیم . امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد , سپاس که تا پایان همراه ما بودید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *