نور پردازی

تجربه قدم در پله های شگفت انگیز با نورپردازی راه پله

نورپردازی راه پله ساختمان
              نورپردازی، بخشی اساسی از زیبایی یک ساختمان است که با توجه به آن، می‌توان به طور قابل توجهی ارزش و جذابیت ساختمان را افزایش داد. در واقع، با ایجاد یک سیستم نورپردازی مناسب در داخل خانه، می‌توان به طور چشمگیری زیبایی ظاهری ساختمان را بیشتر کرد. یکی از بخش‌های حیاتی که نیازمند نورپردازی دقیق و حرفه‌ای است، راه پله می‌باشد.    
معرفی روش های نورپردازی راه پله هوشمند

برای نورپردازی راه پله، باید اصول فنی و زیبایی‌شناسی را رعایت کرد. علاوه بر نورهای اصلی که برای راه پله ساختمان در نظر گرفته می‌شود، نور مخفی راه پله هم تاثیر فراوانی بر زیبایی محیط دارد. بنابراین، انتخاب روش مناسب برای روشنایی راه پله ساختمان مهم است.در ادامه، انواع مختلف روش‌های نورپردازی پله را به شما معرفی می‌کنیم:

اهمیت نورپردازی راه پله

به دلیل اختلاف ارتفاعی که پله و راه پله بین سطح ایجاد می‌کنند، یک زیبایی چشم نوازی به فضا می‌بخشند و محیط را از یکنواختی بیرون می آورند. به همین دلیل تلفیق مناسب نور با راه پله جلوه پله‌ها را دوچندان میکند. با انجام نورپردازی اصولی راه پله، علاوه بر بهینه سازی مصرف انرژی، میتوان فضایی زیبا خلق کرد و ایمنی محیط را افزایش داد.

برای ساخت پله ها از متریال‌های گوناگونی استفاده میشود که از شاخص ترین آنها میتوان به شیشه، چوب، سرامیک و… اشاره کرد، به همین دلیل باید در نورپردازی راه پله به متریال استفاده شده در ساخت آن نیز توجه کرد، تا به جذابیت فضای داخلی خانه بی افزید.

معرفی انواع نورپردازی راه پله

در کل ، اگر می خواهید روشنایی راه پله را تامین کنید باید از یکی از روش‌هایی که در زیر توضیح داده می‌شود به عنوان روش اصلی استفاده کنید. البته می‌توانید این روش‌ها را با هم ترکیب کنید تا فضایی نورانی و زیباتری به وجود بیاورید. حال میخواهیم برای درک بهتر مطلب  انواع نورپردازی راه پله را برای شما توضیح دهیم.

 

نورپردازی با استفاده از خود پله‌ها

در روش نورپردازی پله، از خود پله‌ها برای نورپردازی استفاده می‌شود و هیچ منبع نور بیرونی به پله‌ها نمی‌تابد. در این روش، نور اصلی توسط لامپ‌هایی که روی خود پله‌ها قرار داده شده، تأمین می‌شود. این روش می‌تواند با روش نورپردازی سقفی یا نرده‌های راه‌پله نیز ترکیب شود تا جلوه زیباتری به فضا بخشیده شود. 

نورپردازی دیوار مجاور پله

از روش‌های نورپردازی راه پله، روشنایی دیوار مجاور پله ها است. اگر در نورپردازی راه پله از لامپ‌های مستطیل شکل استفاده کنید، با پله‌ها همخوانی بیشتری پیدا میکنند و زیباتر به نظر می رسند. استفاده از لامپ‌های دیواری کوچک نزدیک به سطح پله نیز مسیر پله‌ها را روشن کرده و جلوه خاصی را به محیط می‌بخشد. اگر راه پله مارپیچی در خانه‌تان دارید، این نوع نورپردازی گزینه مناسبی است، به دلیل اینکه قوس راه پله را به زیبایی به نمایش می‌گذارد.

نورپردازی داخلی پله‌ها

برای انجام این روش، لامپ‌ها را در بین پله‌ها و در محل شکست آنها قرار می دهید. به همین خاطر، جنس پله اهمیت زیادی دارد. پله باید قابلیت عبور نور از خود را داشته باشد تا نور لامپ‌ها بتواند به درستی از آن عبور کند و جلوه زیباتری را بوجود بیاورد. با توجه به این نکته، باید جنس پله برای انجام این نوع نورپردازی را در نظر گرفت تا بتوان از این روش به بهترین شکل استفاده کرد.

نورپردازی با نور طبیعی

در صورتی که راه پله تان در قسمتی از خانه قرار گرفته که نور طبیعی به آن میتابد، بهترین گزینه برای روشنایی راه پله استفاده از نور طبیعی است . در این روش از نورپردازی از چراغ استفاده نمی شود و تنها باریکه های نور خورشید جلوه ای زیبا و مدرن به خانه شما می بخشد. برای نتیجه بهتر در این روش، می توانید از پله‌های شیشه‌ای استفاده کنید تا بتوانید جلوه‌ای شفاف و نفیس به فضای داخلی خود بخشید.

انواع چراغ‌های مناسب برای نورپردازی راه پله چیست؟

در گذشته، برای نورپردازی راه پله‌های بزرگ و وسیع، از چراغ سقفی یا دیواری استفاده می‌شد. اما امروزه، با پیشرفت تکنولوژی و هنر طراحی، طراحان از ترفند‌های مختلف نورپردازی برای روشنایی انواع راه پله‌ها استفاده می‌کنند. با استفاده از هر یک از این ترفند‌های نورپردازی، می‌توانید به راحتی یک فضای زیبا و شیک برای راه پله خود ایجاد کنید و همچنین ایمنی دراستفاده از راه پله را افزایش دهید. در ادامه به جنسی از ترفند‌های نورپردازی پله می‌پردازیم :

چراغ‌های ردیفی

چراغ‌های ردیفی، به یک نوار باریک از چراغ‌های ال‌ای دی گفته می‌شود که می‌توان آن‌ها را در کانال‌های آلومینیومی در دیوار و یا سازه‌های معماری پنهان کرد. با استفاده از این روشنایی مدرن، می‌توانید منظره ای ملایم و زیبا برای راه پله‌های خود ایجاد کنید. همچنین، به دلیل پنهان شدن چراغ‌ها در کانال‌های آلومینیومی، این روشنایی به طور معمول بسیار شیک و زیبا به نظر می‌رسد و جلوه‌ای زیبا و خاص به فضای داخلی خانه شما اضافه می‌کند.

چراغ‌های توکار

اگر در خانه‌تان راه پله‌ ی شناور وجود دارد ، چراغ‌های توکار گزینه‌ی مناسبی برای روشنایی این نوع راه پله ها هستند. با نصب ریسه‌های ال‌دی‌ای زیر هر پله به صورتی که دیده نشوند ، نور به سمت پایین می تابد. برای انجام این سبکاز چراغ های دفنی استفاده می شود.

لامپ‌های دو سویه

لامپ‌های دو سویه همان مدرن شده ی چراغ های دیوارکوب هستند. اگر که در نورپردازی راه پله از لامپ‌های دو سویه استفاده کنید، نور به پله ها و همچنین سطح زیرین پله های بالایی نیز تابیده می شود و هر دو سطح را روشن میکند.

چراغ‌های پله‌ای

چراغ‌های پله‌ای در متریال‌های مختلف ساخته می‌شوند و وزن سبکی دارند. این نوع چراغ‌ها عموما برای دکوراسیون‌های مدرن استفاده می‌شوند، شما می‌توانید از مدل‌های مختلف آنها برای نورپردازی استایل‌های متفاوت در راه پله خود استفاده کنید.

هوشمندسازی نور راه پله

بیش از یک دهه است که سیستم‌های هوشمند وارد خانه‌ها شده‌اند. قبل از انتخاب روش نورپردازی برای راه پله، بهتر است با شرکت‌هایی که در زمینه هوشمندسازی خانه فعالیت می‌کنند مشورت کنید. این شرکت‌ها می‌توانند راه پله‌ی خانه شما را به گونه‌ای طراحی کنند که میزان نور مشخصی در طول شبانه‌روز تولید کند و با دسترسی از دور قابل کنترل باشد.

کلام آخر

نورپردازی راه پله از جمله کارهایی است که هم جنبه تزئینی دارد و هم کاربردی است. در واقع، نورپردازی راه پله باید به گونه‌ای باشد که مصرف انرژی را کاهش دهد و در عین حال، روشنایی مناسب برای عبور و مرور در راه پله فراهم شود. در این مقاله، درباره روش‌های نورپردازی راه پله منزل صحبت کردیم. شما می‌توانید با توجه به فضای خانه خود، یکی از روش‌های نورپردازی را انتخاب کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *