درایور

۵ تا بهترین کیفیت درایور ال ای دی برای لاین نوری

درایور LED

درایور ال ای دی چیست؟ برای تغذیه چراغ های LED در کل دو راه وجود دارد: بکار بردن منبع تغذیه و استفاده از درایور LED. در روش اول ولتاژ ثابت منبع تغذیه باعث راه اندازی لامپ ال ای دی می شود و در مونتاژ لاین نوری یا چراغ خطی که در مجموعه رصد تکنو تولید می شود کاربرد بسیار زیادی دارد طبق توان لامپ جریان تغییر می کند. در روش استفاده از درایور ال ای دی راه اندازی لامپ های ال ای دی با یک جریان ثابت است و با توجه به توان لامپ ولتاژ خروجی تغییر می کند. استفاده از منبع تغذیه در گذشته وجود داشته است که معایبی داشته است ولی امروزه با پیدایش درایور ال ای دی از ان ها استفاده می شود. ما امروز در رصد تکنو می خواهیم ببینم درایور LED چیست؟ و انواع آن را برای شما معرفی کنیم.

درایور ال ای دی[led]

خوب رسیدیم به بحث اصلی بریم ببینیم درایور ال ای دی چست؟ جریان های الکتریکی دو نوع هستند. جریان مستقیم و جریان غیر مستقیم, برای استفاده از محصولات روشنایی لازم است که جریان غیر مستقیم به جریان مستقیم تبدیل شود این کار به وسیله ی درایور ها انجام می شود.

در حال حاضر استفاده از ال ای دی نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده است. لامپ های ال ای دی ها مصرف برق کمتری نسبت به لامپ های رشته ای و کم مصرف دارند. منبع تغذیه ای که برای ال ای دی ها استفاده می شود درایور های ال ای دی هستند.

پارامترهای درایورLED (ال ای دی)

درایور های LED پارامتر های مختلفی دارند ما در اینجا سه پارامتر اصلی را معرفی می کنیم.

ولتاژ ورودی ال ای دی: در کل درایور های جریان با ولتاژ بالا را به ولتاژ پایین تبدیل می کنند. وظیفه ی دیگر درایور ها مراقبت از محصولات در برابر نوسانات جریان الکتریکی است. اغلب درایور هایی که در ایران طراحی و تولید می شوند ولتاژ ۲۲۰ ولت دارند که متاسب با جریان برق کشور است.

توان درایور: توان درایور را در یک محدوده ی حداقلی و حداکثری هستن. به طور معمول توان حداقل درایور, نصف توان حداکثر درایور است . برای مثال حداقل توان درایور ۱۲ وات و حداکثر توان آن ۲۴ وات است. درایور پنل هایی که خارج از محدوده ی توانش است را روشن نمی کمند و به حالت چشمک زن در می آید.

جریان خروجی درایور: جریان خروجی یکی از پارامتر های بسیار مهم است که در زمان تعویض حتما باید به آن توجه کرد. اگر درایوری که می خواهید جایگزین کنید جریان کمتری داشته باشد نور پنل کم می شود و در صورت بیشتر بودن پنل دچار آسیب می شود. معمولا جریان های درایور که بیشتر کارایی دارد و موجود است ۱۵۰۰ ma , 1200, ma 900, ma 600 maو ۳۰۰  ,ma 150 ma است.

قرار گیری درایور در محصولات

مکان قرارگیری درایور های ال ای دی هم داخل محصول و هم خارج از بدنه محصول است. قرار گیری درایور در لامپ های ال ای دی داخل محصول است که استفاده از آن آسان باشد. درایور ال ای دی  در بعضی دیگر از محصولات روشنایی خارج از بدنه قرار می گیرند تا در صورت بروز مشکل یا خرابی امکان تعویض به آسانی وجود داشته باشد. محصولاتی نظیر پنل های روشنایی , چراغ های سقفی , وسایل نورپردازی خارجی از ای قبیل هستند.

انواع درایور LED مقایسه غیر ایزوله از ایزوله و سوئیچینگ

درایور ها انواع مختلفی دارند که در ادامه به معرفی ان ها می پردازیم.

درایور های ایزوله

خروجی درایور ورودی درایور با یک ترانس سوئیچ از هم جدا می باشند. در این نوع درایور های اگر با برق تماس داشته باشیم خطر برق گرفتگی به دلیل ایزوله بودن ولتاژ خروجی از برق شهر , وجود ندارد . قیمت این درایور ها نسبت به درایور های غیر ایزوله بیشتر است.  نکته دیگر امنیت و طول عمر بیشتر این درایور هاست. درایور ۲۵۳۶-ایزوله IP و درایور دارک انرژی ۲۷-۳۶ ایزوله از این نوع هستند.

دایور غیر ایزوله و ایزوله
مقایسه دایور غیر ایزوله و ایزوله از نظر ظاهری

درایور غیر ایزوله

ویژگی شاخص این درایور ها این است ولتاژ خروجی از برق ایزوله نیست و خطر برق گرفتگی است. ورودی و خروجی این درایور های بهم متصل اند و به همین علت در برابر نوسان برق محافظ نیست. قیمت درایور غیر ایزوله کمتر است  اما طول عمر کمتری هم دارد . درایور دارک ۳۶-۵۰ انرژی غیر ایزوله از این نوع می باشد.

درایور
درایورهای ایزوله و غیر ایزوله

معرفی درایو و سنسور کنترلر هوشمند راه پله:

 1. ریموت درایور پله هوشمند ۳۲ کانال
 2. ریموت درایور پله هوشمند ۳۶ کانال

درایور های سوئیچینگ

این درایور های خود به سه دسته درایور ها با ولتاژ ثابت , درایور با جریان ثابت و درایور با جریان متناوب تقسیم می شوند. درایور با ولتاژ ثابت , ولتاژ ثابت است و یک حداکثر جریانی عبور برای محصول مشخص می شود , درایور با جریان ثابت , جریان ثابت است و ولتاژ در بازه مشخصی است. درایور با جریان متناوب ,جریان ثابت را تبدیل به جریان متناوب می کند و بیشتر در لامپ ها استفاده می شود.

نکات مهم در مورد کیفیت درایور

جنس خازن های الکترولیتی استفاده شده در درایور در طول عمر درایور تاثیر گذار است. طبیعتا هرچه جنس خازن بکار رفته بهتر باشد عمر درایور بیشتر خواهد بود. از دیگر فاکتور های کیفیت درایور ضریب توان که به اختصار PF نامیده می شود است . ضریب توان عددی بین صفر و یک است و هرچه بیشتر باشد نشان دهنده ی بهره وری بالاتر درایور است . IP دستگاه نیز یک فاکتور مهم است هرچه IP  بزرگتر باشد دستگاه در برابر گرد و خاک و آب مقاوم تر است.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “۵ تا بهترین کیفیت درایور ال ای دی برای لاین نوری

 1. علیرضا عبدی گفت:

  سلام و عرض ادب
  برای دریافت لیست قیمت پخش درایور در اصفهان با چه شماره ای تماس بگیریم؟

  1. با سلام و احترام کاربر رصد تکنو
   لطفا برای دریافت لیست قیمت با شماره
   ۰۹۱۳۵۸۸۵۵۱۸
   تماس بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *