نور پردازی, درایور

معرفی ۳ سنسور پرکاربرد در راه پله های ساختمان

درایور پله هوشمند

ساخت سنسور حرکتی راه پله به این صورت است که دستگاهی برای کنترل سیستم روشنایی جاهایی مثل راه پله ها , اتاق ها , پارکینگ و… قرار داده می شود. این دستگاه بیشتر در راه پله ها مورد استفاده است به همین دلیل به آن سنسور چشمی راه پله و چشم راه پله گفته می شود. ساخت سنسور حرکتی راه پله ها فناوری بوده است در جهت تامین امنیت رفت و آمد در پله ها و امروز در رصد تکنو به آن می پردازیم

سنسور حرکتی راه پله

راه پله ها فضایی است که نیاز نیست همیشه روشن باشد و انرژی اضافه صرف شود.سنسور حرکتی راه پله به رفت و آمد افراد حساس است و با ورود افراد به راه پله روشنایی راه پله ها به طور خودکار روشن می شود و پس از خروج از راه پله نیز خاموش می شود. مزایای استفاده از این دستگاه مواردی همچون امنیت در عبور و مرور افراد به هنگام شب , صرفه جویی در مصرف انرژی , طول عمر بیشتر لامپ های ساختمان , جلوگیری از انتشار الودگی به دلیل عدم استفاده از کلید برق و روشنایی به موقع و مفید است. این سنسور ها در سه نوع ۱۴۰ درجه , ۱۸۰ درجه و ۳۶۰ درجه موجود هستند. در داخل این سنسور ها دو یا سه ولوم موجود است که با چرخاندن ان ها مقدار نور , حساسیت و زمان روشنایی بسته به نیاز افراد قابل تنظیم است.

  • چرخاندن ولوم نور به سمت شکل ماه یا در برخی به سمت علامت منفی باعث می شود چراغ ها فقط در حالت شب روشن شوند و در طول روز حساسیت نشان ندهند.
  • برای اینکه سنسور راه پله ها با حرکت های کوچک مثل حرکت مگس یا پشه تحریک نشود ولوم حساسیت را به سمت منفی چرخانده می شود.
  • چرخاندن ولوم زمان به طرف مثبت موجب می شود چراغ ها پس از تحریک سنسور زمان بیشتری روشن بمانند

سنسور حرکتی ۱۴۰ درجه

این سنسور به صورت توکار و در قوطی کلید نصب می شوند . سنسور ۱۴۰ درجه در راهرو ها نصب می شود و میدان دید ۱۴۰ درجه ای دارد که محیط را روشن می کند. این سنسور چیزی حدود ۵/۲ الی ۱۰ متر برد روشنایی دارد.

سنسور ۱۸۰ درجه

این سنسور ها معمولا روی دیوار نصب می شوند و بیشتر در محوطه ی خارجی و فضاهای باز کاربرد دارند. میدان دید این سنسور ۱۸۰ درجه و برد روشنایی آن ۲۰ متر است.

سنسور ۳۶۰ درجه

سنسور ۳۶۰ درجه در سقف ها نصب می شوند که بیشتر برای راه پله و پارکینگ مناسب هستند . این سنسور جز رایج ترین سنسورهای چشمی استفاده شده است که میدان دید ۳۶۰ درجه ی محیط اصرافش را روشن می کند . برد روشنایی این سنسور در حدود ۵/۲ الی ۱۲ متر است.

ساخت سنسور حرکتی راه پله
سنسور ۳۶۰ درجه

مدار سنسور راه پله و نقش فتوسل

برای ساخت مدار سنسور راه پله ها از ابزارهای فتوسل وسنسورهای حرکتی استفاده می شود.این ابزار ها تایمر برای چراغ ها تنظیم می کنند. کاربرد فتوسل را بدانید!

فتوسل یک سنسور حساس به نور است.نحوه ی کار فتوسل به این صورت است که با زیاد شدن نور مقاومت ان بیشتر می شود و جریان برق از آن عبور نمی کند و رله ای که به فتوسل متصل است قطع می ماند. پیش از انجام این کار با استفاده از فتوسل لازم است نور فضا تنظیم شود. اگرچه فتوسل قابلیت ثبت دقیق مقدار نور محیط را ندارد ولی در مورد تشخیص موقعیت سنسور پایه کمک می کند.

اگر فتوسل در حالت تاریک قرار گرفته باشد باید چند ثانیه یک چراغ روشن باشد و اگر در نور روز قرار داشته باشد نیازی به روشن کردن چراغ نیست. یک سنسور حرکتی یا PIR   به عنوان قطعه مکمل برای فتوسل تعبیه می شود برای تشخیص حضور افراد. یک رله کنتاکت ۵ یا ۱۲ ولتی نیز برای روشن کردن چراغ ها تعبیه می شود. مزیت استفاده از ابزار فتوسل در ساختار مدار سنسور راه پله صرفه جویی در مصرف برق است چونکه به صورت اتوماتیک و بدون حضور شخص چراغ ها را خاموش می کندو

سنسور حرکتی همان گونه که از اسمش پیداست حساس به حرکت است. این سنسور سه سیم خروجی در ترمینال خود دارد که یکی برای فاز خروجی است و دوتای بعدی فاز و نول برای تغذیه سنسور است. سیم فاز به طور مستقیم به ورودی فاز وصل می شود . سیم نول در مسیر یک سر لامپ قرار می گیرد و به خروجی نول وصل می شود . سیم فاز خروجی نیز یه سر دیگر لامپ ها وصل می شود. با این سنسور در صورت تشخیص حرکت افراد چراغ ها به صورت خودکار روشن می شوند و نیازی به روشن و خاموش کردن لامپ ها با کلید نیست.

بازگشت به لیست

2 دیدگاه در “معرفی ۳ سنسور پرکاربرد در راه پله های ساختمان

  1. علیرضا عبدی گفت:

    سلام و عرض ادب
    داخل اینستاگرام نمونه های نورپردازی پله هوشمند شمارو دیدم. لطفا تصاویر و ویدیوهای نمونه کار پله هوشمند رو داخل آپارات بارگذاری کنید و داخل سایت نمایش بدین تا بشه راحت تماشا کرد و به کارفرما نشون بدیم.

    1. با سلام و احترام کاربر رصد تکنو، ممنون بابت بازخورد مثبتتان در مورد نورپردازی و نمونه کارهای پله هوشمند رصد تکنو ، به زودی کانال آپارات جهت دیدن نمونه کار ها راه اندازی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *