نور پردازی

سنسور چشمی راه پله

سنسور چشمی راه پله

آشنایی با سنسور چشمی راه پله امروزه راه پله ها یکی از ارکان اصلی صنعت ساختمان به شمار می روند چرا که بسیاری از خانه ها به آپارتمان هایی با بیشتر از دو طبقه تبدیل شده اند. به همین منظور ایجاد امنیت در راه پله ها بسیار ضروری به نظر می رسند. یکی از مهم ترین ابزار دو تکنولوژی ها در جهت افزایش امنیت، استفاده از سنسور چشمی راه پله است که به سنسور حرکتی یا سنسور هوشمند نیز شناخته می شوند.

استفاده از سیستم نور پردازی پله هوشمند خانه و نصب لامپ های هوشمند در راه پله ها، علاوه بر صرفه جویی در هزینه های برق، به افزایش رفاه حال ساکنین و ایمنی محیط کمک شایانی می نماید. با پیشرفت تکنولوژی، می توان روزانه شاهد دستگاهها و تجهیزاتی ویژه با امکاناتی ویژه را شاهد بود.

سنسور چشمی راه پله چه کاربردهایی دارد؟

حسگر حرکتی راه پله، یا همان سنسور چشمی، از تجهیزاتی است که کاربردهای فراوانی را در خود جای داده است که به برخی از آنها اشاره می نماییم.

یکی از کاربردهای این حسگرها، نصب و استفاده در درب‌های ساختمان، برای باز و بسته شدن اتوماتیک حین ورود و خروج افراد است.

از مهم ترین کاربردهای این تجهیزات هوشمند سازی می توان به روشن کردن اتوماتیک لامپ‌ها پس از تشخیص حرکت اشاره نمود که اصلی ترین وظیفه آن است.

یکی از کاربردهای جذاب این سنسور چشمی، استفاده در شیرآلات اتوماتیک سرویس بهداشتی است که از هدر رفت آب جلوگیری می نماید.

عملکرد سنسور چشمی راه پله

سنسورهای چشمی راه پله، این امکان را فراهم می  سازد تا با هر بار عبور از راهرو ها و محیط لابی، لامپ ها به صورت هوشمند روشن شده و با گذشت زمانی مشخص، خاموش شوند. این سیستم وسنسور حرکتی راه پله، با حرکت هر نوع شی و افراد،  تحریک شده و به سرعت روشن می شوند. این محصول مناسب در مکان هایی مانند پارکینگ ها، راهرو ها، راه پله ها است.

عملکرد این سنسورها کاملاً مشابه عملکرد فتوسل ها هستند. با این تفاوت که فتوسل‌ها نسبت به نور خورشید حساس است و با دریافت آن، به سرعت موجب خاموش شدن لامپ‌ها می‌شود اما حسگر راه پله  به انواع محرک های حرکتی پاسخ داده و روشن می شوند.

چراغ سنسوردار راه پله،با تکنولوژی امواج مادون قرمز به هر نوع حرکتی واکنش نشان داده و مادامی که فرد در محدوده دید و سنسور آن قرار داشته باشد، روشنایی نیز تامین می شود. به محض خروج از محدوده دید این حسگر و بر اساس تایم و زمان مورد نظر، جریان برق قطع می شود.

مزایای سنسور چشمی راه پله

یکی از مهم  ترین مزایای این سنسور چشمی قابل نصب در راه پله، صرفه جویی در مصرف برق است که به صورت هوشمند و به مدت زمان مناسبی روشن شده و به طور خودکار خاموش می شود.

از دیگر امتیازات این محصول، بالا رفتن میزان عمر لامپ های تعبیه شده در ساختمان است که به صرفه جویی در هزینه تعمیرات و نگهداری ساختمان نیز کمک می نماید.

از ویژگی های نورپردازی پله هوشمند ، پیشگیری از انتقال آلودگی است. زیرا هر فردی با دستان خود کلیدهای تعبیه شده در ساختمان را لمس می کردند و این خود عاملی برای انتقال آلودگی به شمار می رفت.

از مهم ترین مزایای سنسور چشمی راه پله، بالا بردن امنیت ساختمان است چرا که به موقع روشن شده و زمان روشنایی آن قابل تنظیم خواهد بود.استفاده از بخشهای مختلف راه پله دیوار، سقف و نرده پله ار دیگر مزایای این محصول به شمار می رود.

تنظیم میزان حساسیت در سنسور چشمی راه پله

تمامی مدلهای سنسورها دارای ۳ ولوم برای تنظیم میزان حساسیت هستند که در زیر به معرفی آنها می پردازیم.

Time: ولوم تایم یا زمان، مناسب برای تنظیم و تعیین زمان است به نحوی که به محض روشن شدن، با تعیین مدت زمانی خاص، سنسور برق را قطع و لامگ خاموش می شود.

Lux:  ولوم لوکس، مناسب برای تعیین میزان حساسیت نوری است که با چرخاندن به سمت منفی، حسگر در شب و با تاریک شدن محیط، روشن می شود.

Sense: ولوم سنس، میزان حساسیت سنسور به حرکت را نشان می دهد.

انواع سنسور چشمی راه پله

سنسور های حرکتی و چشمی راه پله در انواع گوناگونی تولید و به بازار عرضه شده است.

یکی از انواع سنسورهای چشمی راه پله، سنسور حرکتی ۱۴۰ درجه توکار است که به شکل مربعی بوده و به صورت افقی نصب می شوند. این سیستم، دارای میدان دیدی برابر ۱۴۰ درجه است. نحوه نصب سنسور ۱۴۰ درجه توکار داخل قوطی کلید و پریز قرار گرفته و بیشتر در راهروها نصب می شوند. به محض ورود فرد به راهرو، لامپ روشن شده و تا مدت زمان مشخص شده برق قطع و خاموش می شود. برد این سنسورها از ۲/۵ متر تا ۱۰ متر می باشد.

از دیگر مدل های سنسور حرکتی راه پله، سنسور ۳۶۰ درجه سقفی است. این محصول به صورت دایره ای بوده و دارای عملکرد در زاویه ۳۶۰ درجه است. نحوه نصب این سیستم در زیر سقف است که بعد از درب های ورودی نصب می شوند. عملکرد این سنسور به گونه ای است که به محض وارد شدن افراد، سنسور لامپها را روشن می نماید. برد این سنسور معادل ۲/۵ تا ۱۲ متر است که از کاربردی ترین سنسورها به شمار می رود.

سنسور حرکتی ۱۸۰ درجه دیواری مدلی جدید از سنسورهای چشمی راه پله است. این محصول قابل نصب بر روی دیوار است که محدوده دیدی معادل ۱۸۰ درجه دارد و مناسب نصب در فضاهای باز و محوطه ها است. برد دید در این سنسورها نسبت به سایر مدل ها، قوی تر است و تا ۲۰ متر می رسد.

مدل سنسور ۳۶۰ درجه توکار سقفی جایگزینی مناسب برای هالوژن است که قابل نصب در زیر سقف بوده است.

سنسور و لامپ سر خود از مدلهای لامپ سقفی است که یک قاب داشته و در داخل قاب سنسوری ۳۶۰درجه تعبیه شده که قابل استفاده در راه پله ها است.

کلام آخر

با پیشرفت تکنولوژی، تجهیزات نور پردازی پله‌ نیز از تنوع بالایی برخوردار شده اند. این سنسورها علاوه بر حفظ امنیت، به صرفه جویی در مصرف برق و افزایش طول عمر لامپ‌ها نیز کمک می نماید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *