نور پردازی

طراحی نورپردازی داخلی ساختمان

طراحی نورپردازی داخلی ساختمان

در نورپردازی بسته به هدف آن و سلیقه ی افراد می توان از منابع روشنایی با شکل، رنگ و میزان روشنایی های متفاوت، و همچنین طراحی و اجراهای متنوع استفاده نمود. نوع طراحی پله ها می تواند دست طراح را در انتخاب نوع نورپردازی باز بگذارد.

طراحی نورپردازی داخلی ساختمان

باید توجه داشت که آنچه که در طراحی نورپردازی داخلی ساختمان با هدف تزیینی و زیبایی شناسانه بسیار اهمیت دارد ایجاد تقابل و تلفیق نور و تاریکی است و امروزه اهمیت نورپردازی فضاهای داخلی ساختمان بیشتر از گذشته شده است بنابراین باید تلاش شود تا نورپردازی در مکان های مناسبی اعمال گردد.

Linear Step Lights یا لامپ LED خطی

اگر قصد تغییراتی در طراحی دکوراسیون منزل تان را دارید می توانید با استفاده یک چراغ خطی ال ای دی این کار را به راحتی انجام دهید و برای این کار کافی است لامپ LED خطی از طریق کانال آلومینویمی وارد به دیوار کنید، به طوری که با روشن کردن آن نور بر روی قسمت های کناری راه پله مسیری از نور را ایجاد کند و با این کار قطعا در زمان هایی از شب که شما مجبور به رفت و آمد هستید و وجود نور ممکن است دیگران را اذیت کند و در تاریکی راه رفتن بر روی پله ها خطر ناک است استفاده از این نوع لامپ می تواند بسیار مناسب باشد و در کنار آن به زیبای منزل تان قطعا می افزاید.

Treadlights چراغ های جلو

دومین روش نور پردازی راه پله های استفاده از همان لامپ های ال ای دی اما به شکل دیگر است این بار شما می توانید به جای اینکه آن را از طریق کانال آلومینیومی در دیوار جاسازی کنید می توانید آن را مستقیم زیر لبه های پله نصب کنید ,نحوه ی نصب چراغ خطی روکار بسیار ساده است و با این کار جلوه دیگری از روشنایی را در راه پله های منزل تان ایجاد کنید تا اینگونه جذابیت فضا دوچندان شود البته باین روش شما نور بیشتری نسبت به روش Linear Step Lights را راه پله های منزل تان خواهید داشت.

Up-Down Lights پراغانی بالا و پایین

استفاده از روش چراغ های رو به پایین در حقیقت یک تعبیر مدرن و براق از زیبایی های دیوار سنتی است که در سبک از نورپردازی پله ها را با استفاده از چند لامپ ال ای دی کوچک این کار را انجام می دهید به این شکل که لامپ ها جایی بین نرده و پله ها نصب می شوند و روشن کردن آنها، نور در یک زاویه عمودی نما و جلوه ای متفاوت را به راه پله ها می بخشد.

Illuminated Handrails یا نرده های روشن

از آنجایی که فناوری روشنایی در طی یک دهه گذشته به سرعت در حال تغییر است و هر روز پیشرفت هر چه بیشتر در ساخت لامپ های ال ای دی ابعاد آن ها رو به کوچکتر شدن است و ظرافت آن این قابلیت را برای دکوراتورها ایجاد می کند تا در کار طراحی دکوراسیون داخلی از خود خلاقیت بیشتری نشان دهند.

لوسیا کابالر اولین کسی بود که به طور مبتکرانه از ظرافت لامپ های ال ای دی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل و برای راه پله ها استفاده کرد، او با قرار دادن لامپ LED  در نرده های راه پله های یکی از خاص ترین و متفاوت ترین جلوه های بی نظیر نورپردازی را آفرید و تنها با همین کار ساده می توانید کاملا منحصر به فرد و مدرن به چشم بیایید. از این روش شما می توانید برای نورپردازی اطراف عرشه ها، ایوان یا بالکن و همین طور راه پله های منزل تان استفاده کنید.

Backlighting یا نور پس زمینه

نور پس زمینه سنگ یا روکش چوبی همراه با برش نازک یک روند نو ظهور است که در کار طراحی دکوراسیون با استفاده از نورپردازی راه پله ها انجام می شود و جلوه آن بر خلاف روش های دیگر نیست و‌ همان طور که در تصویر زیر مشاهد می فرمایید دکوراتور توازن خاصی بین پانل های اونیکس با نور پس زمینه ایجاده کرده است که با این کار به زیبایی کار افزوده است.

Step Lights چراغانی پلکانی

در این روش از نور پردازی دکوراتور بر هر کدام از پله ها یک لامپ را در نظر می گرید و به شکل بر روی دیوار و در کنار هر پله نصب می کند. معمولا از این روش برای نورپردازی اتاق خواب استفاده می شود که با نصب چند لامپ در اطراف تخت خواب می توانید فضای اتاق را تغییر دهید. گرگوری فیلیپس اولین بار این روش را برای طراحی نورپردازی راه پله ها به کار برد و به سبک مدرن ارائه کرد.

Hidden Lights یا نور پردازی به روش مخفی

همان طور که از نام این روش معلوم است در این سبک از نورپردازی راه پله طراح لامپ ها را در قسمت های زیرین راه پله ها نصب می کند به شکل که فقط هاله هایی از نور را می بینید که مسیر مشخصی را روشن کرده است و جلوه خاص و خیره کننده را به فضا بخشیده است و با این روش از نورپردازی راه پله شما از روشن کردن لامپ های دیگر بی نیاز خواهید بود.

Illuminated Newels یا چراغانی کردن

این روش معمولا در بسیار اوقات برای فضاها و محوطه های باز مثل حیط و تراس بیشتری استفاده را دارند و البته در این روش از لامپ هایی برای چراغانی کردن استفاده می شود که از آن می توانید در لبه ها، قایق ها، نرده ها و حتی برای نورپردازی راه پله ها هم بهره ببرید و منزل تان کاملا متحول سازد، این سبک از نور پردازی از جمله روش هایی است که نه تنها در محوطه های باز بلکه برای طراحی داخلی منزل تان هم می توانید استفاده کنید و با آن خانه خود را نسبت به ۷ روش قبل کاملا جذاب تر و خاص تر طراحی کنید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *